28.09.2021 Salı 01:50
 
 Dedikodu
 Magazin
 Medya
 Haber
 Moda
 Sosyete
 Spor

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ! USTA TİYATROCU NEJAT UYGUR'UN BUGÜN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ! İŞTE USTA HAKKINDA ÇOK ÖZEL BİLGİLER!..

SESS
GİZLİ KALSIN
MY CABARET
FUGA
LUCCA
 
 

18 Kasım 2013 yılında kaybettiğimiz tiyatronun usta ismi Nejat Uygur, Türkiye'de özgün sahne sanatlarının öncülerinden biriydi. Mizahı bir sanattan ziyade yaşama şekli olarak benimseyen, aile hayatını da sahnede yaşayan çok özel bir isimdi. Bir ömür verdiği tiyatroyu, televizyonlara taşıyan isim olarak aramızdan ayrıldı usta oyuncu. Nejat Uygur'u ölümünün ardında sahnelerde bıraktığı derin boşluğu 10 büyük oyunuyla anıyoruz.

1927'de Kilis'te başlayan bir hikaye Nejat Uygur'un hayatı. Türk mizahının atalarından sayılan İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmesine dek uzanan çocukluk ve gençlik hayatını, subay olan babası ve öğretmen annesinin atandığı şehirlerin birinden diğerine sürüklenerek geçirmişti Uygur. Sahnelere de bu gittiği şehirlerde okuduğu okullanın müsamerelerinde merak salmıştı. Bir Cumhuriyet çocuğuydu Uygur, Halk Evleri'nde pişmişti. Boks, atletizm, su topu, binicilik... Her türlü sporla Halk Evleri'nde tanışmıştı. Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde okuyan ancak mezun olamayan usta oyuncu, 1949 yılında "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile profesyonel tiyatro hayatına başlamış ve bir sene sonra da Necla Uygur ile evlenerek girmişti.

6 yıl boyunca dayandı fakat...

Kurduğu tiyatro ile 13 yıllık bir Anadolu turnesine çıkan Uygur bu süreçte, 5 erkek evlat sahibi olmuştu. Uygur'un çocuklarından Behzat ile Süheyl ilerleyen yıllarda babalarının izinden giderek oyunculuğa adım atmışlardı. 2007 Eylül'ünde beyin damarlarındaki tıkanıklık sebebiyle geçirdiği kısmi felce kadar aktif olarak oyunculuğa devam eden Nejat Uygur, 6 yıl boyunca süren tedavilere yanıt verememiş ve 86 yaşında ardında büyük bir sanat mirası bırakarak hayata gözlerini yummuştu.

Nejat Uygur, sıradan bir tiyatro oyuncusu ve yapımcısı değildi. Onu benzerlerinden ayıran en önemli özelliği sanata devrim niteliğinde getirdiği yeniliklerdi. Her ne kadar oyunları sade dekorlar ve kostümlerle gerçekleştirilse de, tiyatroya olan bakış açısı bugün Türk televizyonlarının en çok sevilen programlarının önünü açan bir devrim niteliğindeydi. "Evinde Tiyatro" demişti usta oyuncu uzun yıllar evvel. Bu sözü ilk dile getirdiğinde kimse anlamamıştı ne demek istediğini. Ancak yıllar sonra rating rekorları kıran programlar anlamıştı, büyük ustanın gördüğü ışığı.

"Evinde Tiyatro"

Televizyonun Türk halkı üstündeki etkisini çok güzel çözümlemişti ve bunu tiyatroyu herkese izletme hevesiyle birleştirmeyi başarmıştı Uygur. Televizyondaki programlar izleyici için ne bilet parasına gerek bırakıyordu, ne de seyredilecek gösteri için çekilecek yol zahmetine... İnsanların sinema ve tiyatro sahnelerinden el ayak çekmesi, darlaşan ekonomik imkanlar, tiyatronun kurtuluşunun televizyonda olduğunu işaret ediyordu ve bunu Nejat Uygur'dan başka kimse görmemişti. "Evinde Tiyatro" dedi büyük usta ve hem televizyon kanallarıyla birlikte hazırladığı programlar, hem de video kasetlerle tiyatro sahnesini televizyon ekranlarına taşıdı. Bir döneme damga vuran Devekuşu Kabare gibi büyük oyunların video kasetlerinin kapışıldığı dönemlerin ardından yeni bir çağ başlamıştı tiyatro sahneleri için. Tiyatro formatında televizyon programları büyük oyuncu Nejat Uygur'un keşfi olarak hayatımıza girmişti. Özellikle 90'ların başında özel televizyonların yayın hayatına girdiği ve program sıkıntısı çektikleri bir dönemde Nejat Uygur'un oyunları ekranlarda önemli bir alternatif olmuştu. Dönemin önemli yapımlarından "Olacak O Kadar" gibi televizyonlara uygun formatlarda çekilen programlara karşı, gerçek bir tiyatro sahnesi üstünde yapılan mizah tüm yaş gruplarına hitap ederek toplumu avcuna almıştı.

Peki sonra ne oldu? Nejat Uygur'un gösterdiği yoldan ilerleyen özellikle Yılmaz Erdoğan önderliğindeki BKM ekibi "Bir Demet Tiyatro" ile başlayan bir akıma imza attı. "Çok Güzel Hareketler Bunlar" ve günümüzde çok popüler olan "Güldür Güldür" gibi programların hepsi Nejat Uygur'un yaktığı ateşle ısınan ve ısıtan yapımlar oldular. Büyük bir miras Nejat Uygur'un bize bıraktığı. Bir dönem ABD ve dolaylı olarak Türkiye'yi de kasıp kavuran geçici "Sitcom" rüzgarı bugün televizyonlarda kendisine yer bulamazken, Nejat Uygur'un başlattığı "Evinde Tiyatro" akımı tekrarları bile rating rekorları kıran bir program formatı oldu.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nın verdiği Devlet Sanatçısı ünvanını sonuna kadar hak eden büyük usta ardından, söylenebilecek en güzel şey tiyatroyu ayakta tutan en öenmli isim olduğudur. Bugün onun sayesinde televizyon ekranlarına taşınan tiyatro formatlı programlar, insanları yeniden tiyatro sahnelerine çekiyor. Çünkü insanlar televizyonda her gün gördükleri eğlencenin içerisine dahil olmak istiyorlar. Bugün televizyonlarda rekorlar kıran programlar, genç kuşakları tiyatroya ısındırıyor. Dijital dünyanın ve sinemanın altında gözlerden uzak sahneler bile bugün kapalı gişe oyunlar çıkartabiliyorsa, tiyatroyu televizyona taşıyarak adeta bir sanatı geleceğine şekil veren Nejat Uygur'un bunda emeği büyüktür.

Hayatı çaba göstermekle geçti!..

Nejat Uygur'un, ardından gelenlere miras bıraktığı tiyatroyu yaşatma görevi; bugün ucuz sitcomlara, birbirinin kopyası dizilere ve bayatlamış yarışma programlarına karşı bir zafere dönüştü. İzleyiciyle bağ kuramayan pek çok televizyon programı birer birer yayından kaldırılırken, televizyonlardaki tiyatro sahnesi ebediyen var olacak gibi gözüküyor. Ve televizyonlarda izlenen tiyatro sahneleri, evlerinden çıkıp salonlara koşan binlerce insanın coşkusuyla perdelerini açmaya devam edecek... Hayatı boyunca verdiği çabanın verdiği sonuçlardan ötürü ruhunun huzur bulduğuna inandığımız usta oyuncuyu 10 büyük oyunuyla anıyoruz.18.11.2014 15:58:53 


Bu haber toplam 1117 kez okundu.
   
 Diğer Haberler
KAYAHAN'IN "USTAYA SAYGI" ALBÜMÜNDE TARKAN 1. SIRADA YER ALIYOR! PEKİ MURAT BOZ NEDEN YOK? İŞTE ÖNE SÜRÜLEN İDDİALAR?

GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN DENİZ SEKİ HAKKINDA KİBARİYE, SABA TÜMER VE NİLGÜN BELGÜN'DEN MESAJ VAR!..

ÖNCEKİ GÜN BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE GÖRÜNTÜLENEN GÜZEL MODEL IRMAK ATUK'TAN GAZETECİLERE AŞK İTİRAFI!..

FLAŞ! TUTUKLANMASIYLA GÜNDEME OTURAN DENİZ SEKi'NİN NİŞANLISI FARUK SALMAN'IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA GELDİ! İŞTE O AÇIKLAMA!..

CANER ERKİN VE EŞİ ASENA ERKİN İSTEDİKLERİ TAKIYI BULMAK İÇİN NİŞANTAŞI’NI ALTÜST ETTİ!..

KERTENKELE DİZİSİNİN BAŞROL OYUNCUSU TİMUR ACAR, TAM BİR MOTOR TUTKUNU ÇIKTI!..

FLAŞ! SON DAKİKA! TÜRKVİZYON YARIŞMASINDA BÜYÜK GURUR! SİNAN AKÇIL-FUNDA KILIÇ İKİNCİ OLARAK FİNALE KALDI!..

FLAŞ!.. SON DÖNEMDE ŞARKICILIKTAN KOPAN ALİŞAN YENİ ALBÜMÜYLE BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI! BU ŞARKILAR RADYOLARDA ÇOK ZOR ÇALAR!

RATING KURBANI OLAN 'YALAN DÜNYA' DİZİSİNİN EKİBİ DÜZENLENEN VEDA YEMEĞİNDE ÇOŞTU, COŞTURDU!..

FLAŞ! DENİZ SEKİ'NİN NİŞANLISI FARUK SALMAN'DAN SEKİ HAKKINDA CESUR AÇIKLAMA! "DENİZ SEKİ İSTERSE..."

YAYINDAN KALDIRILAN ‘’YALAN DÜNYA’’ DİZİSİNİN OYUNCULARI VEDA YEMEĞİNDE BULUŞTU!..

PARTİ ÇIKIŞI KAMERALARA YAKALANAN ÇILGIN ŞARKICI LADY GAGA’NIN GİYDİĞİ KIYAFET YOK ARTIK DEDİRTTİ!..

FLAŞ! DENİZ SEKİ'NİN YAKALANMASINA YARDIM EDEN KİŞİNİN KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKTI! İHBAR EDEN KİŞİNİN KİM OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE ŞOK OLACAKSINIZ!

MAGAZİN GÜNDEMİNDEN DÜŞMEYEN ASENA ERKİN’E EŞİ CANER ERKİN SONUNDA İSYAN BAYRAĞINI AÇTI!...

BAŞARILI İŞLETMECİ YASİN BECEK, UZUN SÜREDİR ÜSTÜNDE ÇALIŞTIĞI “FANCY”Yİ CUMA GÜNÜ AÇIYOR!..

LEYLA İLE MECNUN'UN MECNUNU ALİ ATAY'A KARADAYI'DAN TEKLİF GİTTİĞİ ORTAYA ÇIKTI! PEKİ ATAY'IN KADROYA GİREMEMESİNİN NEDENİ NEYDİ?

FLAŞ! TUTUKLANAN DENİZ SEKİ’Yİ KARDEŞLERİ VE MENAJERİ ÖZGÜR ARAS ZİYARET ETTİ! PEKİ ÜNLÜ SANATÇININ PSİKOLOJİSİ NASIL?

KAYA ÇİLİNGİROĞLU DEĞERİ 20 BİN DOLAR OLAN SAATİNİ SATTI! HEMDE BAKIN NE KADARA?..

FLAŞ!.. CAN TANRIYAR’IN 24 ARALIKTA YAYINLANACAK OLAN KİTABININ TANITIMI BİLE ÇOK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ VE DAHA ŞİMDİDEN SİPARİŞLER VERİLDİ!..

FLAŞ! ÜNLÜ OYUNCU VAHİDE PERÇİN, EKRANA GERİ DÖNÜYOR! PEKİ HANGİ DİZİYLE?

 
E-Posta
irtibat@magazinmerkezi.com

Telefon
0 212 283 54 54

   İletişim
   
Copyright 2007 Magazin Merkezi