13.08.2020 Persembe 23:27
 
 Dedikodu
 Magazin
 Medya
 Haber
 Moda
 Sosyete
 Spor

SEZEN AKSU’DAN PERİHAN MAĞDEN’E FARKLI KESİMLER VE DÜŞÜNCELERDEN GELEN 122 KADIN, “BARIŞ İLANI”NDA BULUŞTU… İŞTE KADINLARIN BARIŞ İLANI…

SESS
GİZLİ KALSIN
MY CABARET
FUGA
LUCCA
 
 

Son günlerde sokaklara taşan şiddet kadınları harekete geçirdi. Türkiye'nin tanınmış kadın yazar, akademisyen, sanatçı, gazeteci ve sivil toplum örgütü lideri kadınlarının 'barışa bir sözü' vardı. Bu sözler bir ilanda bir araya geldi ve herkese duyuruldu.
Farklı çevrelerden, farklı düşüncelerden gelen kadınlar, ortak noktalarını "Biz kadınlar barışa söz verdik! Bizi birbirimize bağlayan en büyük özlemimizi cümlelerimize döktük" diyor. 122 kadın gazetelere verdikleri ilanla barış özlemlerini duyururken, tüm kadınları da www.vakitgeldi.org sitesi üzerinden barış cümlelerini söylemeye ve duyurmaya çağırıyor. İşte kadınların barışa dair sözleri:
Ayşe Böhürler (AKP Parti meclisi üyesi, yazar): "Ölüm kültürünü değil, barış kültürünü yeşertmemiz lazım; bir tarafta savaşı teşvik ederken diğer yanda çocuklarımıza sevgiyi ve barışı nasıl öğreteceğiz?"
Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı): "Tüm ulus olarak, ülkemizde barış koşullarının daha fazla kan dökülmeden bir an önce oluşması ve kardeşliğin üstün gelmesi için çaba göstermek zorundayız."
Aslı Erdoğan (Yazar): "Savaş galip geldiğinde, ganimeti cesettir, insan değil."
Prof. Ayşe Erzan: "Savaş, terörü devlet eliyle yaygınlaştırmaktan başka bir anlama gelmiyor."
Leyla Gencer (Opera sanatçısı): "Varlığını Atatürk'e borçlu biri olarak, ben onun 'Yurtta sulh, cihanda sulh' düşüncesine bağlı kalmamız, savaşa sürüklenmememiz, tüm reformlarını savunmamız gerektiğine inanıyorum."
Ayşe Kulin (Yazar): "Asırlardır iç içe yaşayan kardeşlerim, yaşama sevinci yerine ölüm acısını paylaşmak niye? Milyonlarca cana mal olan dünya savaşlarını yaşayanlar dahi sonuçta çareyi barışta buldularsa, biz çok geç olmadan bir kez daha düşünelim! Dönüşü olmayan tek yol ölüm."
Perihan Mağden (Yazar): "Annelerin bugün haykırması gereken cümle, 'Benim hiçbir savaşa göndereceğim çocuğum yok' cümlesidir."
Prof. Jale Parla: "Eğer bir savaş varsa -ki olmamalı- ve eğer o savaştan kurtulan varsa -ki çok zor- buna sevinemeyenler katil ruhlulardır."
Prof. Dr. Türkan Saylan (ÇYDD Başkanı): "Biz kadınlar, bu güzel ülkede terörsüz, şiddetten uzak, farklılıklarımızla barışık, el ele, yürek yüreğe yaşamın sağlanmasına öncülük etmeliyiz, edeceğiz de!"
Zeynep Tanbay (Dansçı): "Erkeklerin silahlarına, yumruklarına, savaş kararlarına değil, gözyaşlarına ihtiyacımız var barış için... Onlar en son ağladıklarında üç yaşındaydılar!"
Adalet Ağaoğlu (Yazar): "Barış artık sevdalılarının sesini işitmez olmuştur. Savaş tanrısının silah üretimi ve ticaretinin denetlenmesi, hatta engellenmesi şarttır."
Demet Akbağ (Sanatçı): "Yeryüzündeki bütün çocuklar savaşları tarih kitaplarından öğrensin, ama asla tanığı olmasın."
Sezen Aksu (Sanatçı): "Bir bilgenin sözünü aktarmak istiyorum: 'Göze göz, dünyayı kör eder.' Mahatma Gandhi."
Derya Alabora (Sanatçı) : Shakespeare'in dediği gibi, 'Elde ettiğimiz bir avuç toprak ölülerimizi bile gömmeye yetmeyecek'.
Leyla Alaton (İş kadını): "Barış! Gerçekten istersek mümkün."
Müjde Ar (Sanatçı): "Barış... O kadar yakın ki..."
İnci Aral (Yazar): "Bizi birbirimize düşman etmeye çalşan güç öylesine büyük ki, ona karşı durabilmek için yalnızca bir şansımız var: Kürtler ve Türkler birbirlerine sarılmadan barış olmaz, ortak bir bilinçle emperyalizme karşı çıkmamız, birbirimize düşman olmadığımızı görmemiz gerekiyor."
Prof. Dr. Yeşim Arat: "Barış o kadar da zor mu? Yan yana durabilsek, dinlesek, duysak?"
Oya Baydar (Yazar): "Söz konusu barış, insan ve yaşamsa, gerisi teferruattır."
İdil Biret (Piyanist): "Daha güzel günlerde hep birlikte dostça yaşamak dileğiyle..."
Aynur Doğan (Sanatçı): "Barış kendisini ötekinin yerine koyabilmek, empati kurabilmektir."
Prof. Dr. Yıldız Ecevit: "Savaş çok şey öğretti, artık barışın öğrencisi olmak istiyoruz."
Yıldız Kenter (Sanatçı): "Barışı seviyorum, barışın ürettiği uygarlığı seviyorum, barış istiyorum. 'Ben Anadolu' oyununda bir köylü kadının dediği gibi: 'Bak görüyon mu savaşın kime uğuru ola.'
Pınar Kür (Yazar): "Barış, savaş karşıtı bir kavram değildir. Barış, savaş öncesi bir umut, savaş sonrası bir özlem değildir. Su gibi, hava gibi, gülmek gibi yaşamsal bir ihtiyaçtır."
Meral Okay (Sanatçı): "İnsanlığın küçük temiz kalbine, büyük vicdanına güveniyorum. Kalıcı barış için dürüst bir başlangıç diliyorum."
Işıl Özgentürk (Gazeteci): "Barış, komşunun şarkısına eşlik etmektir."
Zozan Özgökçe (Kadın hakları savunucusu): "Savaştan sonra hâlâ yaşayanlar, gözyaşı dökenler, vicdan azabı çekenler ve sakat kalanlardır. Ne gözyaşı dökmek, ne vicdan azabı çekmek, ne de sakat kalmak istiyorum. Ya siz?"
Latife Tekin (Yazar): "Faşistlerle barış olur mu, ey kadınlar! Nükleercilerle, siyanürcülerle, zehir spekülatörleriyle mavi dünya barışır mı sanıyorsunuz."
Rojin (Sanatçı): "Kurşun ete girdi, söz kadar basit değil ölüm. Başkasının acısını kendi acım bilmek asalettir..."
Hale Soygazi (Sanatçı): "Siyasi çözümden uzaklaştıkça şiddetin dili olağanlaşıyor. Hayatımızın her alanına sızan bu dili deşifre ederek, teşhir ederek açığa çıkarmalıyız. Özgürlük, eşitlik, barış ancak o zaman."
Ayşe Soysal (Boğaziçi Üniversitesi Rektörü): "Çocuklarımıza barışı öğretmeliyiz."
Gülriz Sururi (Sanatçı): "Barış içinde yaşamak için akıl savaşı vermek gerektiğini unutalı çok oldu."
Takuhi Tomasyan (Yazar): "Barış olsun, sofranız şen olsun."
Buket Uzuner (Yazar): "Sorunları şiddetle çözmek bir kültür ve bilinç meselesidir; çocuklarımıza Savaş, Cenk, Hıncal veya Öcal gibi adları koymayı reddetmekle bile kültürel bilincimizde farklı bir dönem başlatabilir, Söz'e, Barış'a, Af'ife'ye veya Bağış'a daha çok yer verebiliriz."
Serra Yılmaz (Sanatçı): "Barış konusunda en hamasi lafları hep savaşı kazananlar söylemiştir. Savaşı gerçekten kaybedenlerinse sesi yoktur, ağızlarında toprak, toprak, toprak..."22.11.2007 12:20:24 


Bu haber toplam 1035 kez okundu.
   
 Diğer Haberler
ARALIK AYINDA HAFTA İÇİ HER GÜN İZLEYİCİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANAN “ANA OCAĞI”NIN SETİNE SÜRPRİZ ZİYARET!..

FLAŞ! TVEM'DE ÜST DÜZEY ATAMALAR GERÇEKLEŞTİ! PEKİ KADROYA HANGİ İSİMLER KATILDI? DETAYLAR BU HABERDE!..

FLAŞ! BİR DİZİYE DAHA VEDA ZAMANI GELDİ! SEVENLERİNE KÖTÜ HABER! SEVİLEN DİZİ FİNAL YAPACAK!..

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! KARADAYI ZİRVEDE! YAPIMCISININ "KAST" KULLANDIĞI ORTAYA ÇIKAN SEDA SAYAN ANINDA 5 SHARE'E DÜŞTÜ! LİSTE İÇİN TIKLAYIN!..

'KİM KORKAR HAİN KURTTAN' ADLI OYUNU İZLEYEN FERİDUN DÜZAĞAÇ, YENİ STİLİYLE DİKKAT ÇEKTİ!..

FLAŞ! STAR MEDYA GRUBU VE KANAL 24 İLE AKŞAM VE GÜNEŞ GAZETELERİNİ ELİNDE BULUNDURAN ETHEM SANCAK, YAYIN YÖNETMENLERİYLE YOLLARINI AYIRDI!..

AHMET KURAL AÇIKLADI! FENOMEN DİZİ KARDEŞ PAYI’NIN YAYIN TARİHİ BELLİ OLDU!..

YAPTIĞI FLAŞ IŞİD BENZETMELERİYLE GÜNDEME OTURAN VE CİDDİ ŞEKİLDE ELEŞTİRİLEN LEMAN SAM'DAN YENİ BİR AÇIKLAMA DAHA!..

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! HAYAT YOLUNDA İLE GÜZEL KÖYLÜ'NÜN ZİRVE YARIŞI!.. iŞTE TÜM SONUÇLAR!..

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! O SES TÜRKİYE VE KADERİMİN YAZILDIĞI GÜN ZİRVEYE KONDU! PEKİ KÜÇÜK AĞA'DA DURUMLAR NE? İŞTE TÜM SONUÇLAR!..

FLAŞ! OZAN GÜVEN, GEÇTİĞİMİZ GECE DÜZENLENEN "ÜMMÜ SIBYAN:ZİFİR"İN GALASINDAN KAÇTI! HEMDE BAKIN NEDEN?

YENİ DİZİSİ "SERÇE SARAYI" İÇİN SONGÜL ÖDEN BAKIN HANGİ ÜNLÜ OYUNCUYA GÖZÜNÜ DİKTİ?

FLAŞ! BU TARZ BENİM YARIŞMASINDAN TV8’DE SUNUCU OLABİLMEK İÇİN BİLEREK ELENDİ İDDİALARINA NUR BOZAR’DAN YANIT GELDİ!..

FENOMEN YARIŞMA BU TARZ BENİM’DE DUYGU FIRTINASI! YARIŞMACI ÖNCE AĞLADI SONRA GÖBEK ATTI!...

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! KARADAYI ZİRVEYE OTURDU BİR KERE! BENİ AFFET VE ULAN İSTANBUL ZİRVEYE YAKIN! İŞTE TÜM SONUÇLAR!..

FLAŞ! ÜNLÜ KOMEDYEN İSMAİL BAKİ TUNCER’DEN SURVIVOR İLE İLGİLİ ŞAŞIRTAN İTİRAFLAR!..

KARA PARA AŞK DİZİSİNİN BAŞROL OYUNCUSU ENGİN AKYÜREK'İN YER ALDIĞI AFİŞLER, DUBAİ SOKAKLARINI SÜSLEDİ!..

FLAŞ! BU TARZ BENİM PROGRAMINDAN BİLEREK ELENEN NUR BOZAR İÇİN ŞOKE EDEN İDDİA!..

FLAŞ!.. YAKIŞIKLI OYUNCU KEREM BURSİN İLE SEVGİLİSİ YAĞMUR TANRISEVSİN’İN YOLLARI AYRILDI MI?.. İŞTE HABERİN DETAYLARI!..

FLAŞ HABER! ÜNLÜ İSİM EVİNİN BANYOSUNDA ÖLÜ BULUNDU! FLAŞ HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN!..

 
E-Posta
irtibat@magazinmerkezi.com

Telefon
0 212 283 54 54

   İletişim
   
Copyright 2007 Magazin Merkezi